(56) 649 88 50 mck@mcknml.pl

Przetwórnia

Grupa „Przetwórnia” zawiązała się w 2017 r. przy okazji pracy nad projektem „Przetwórnia – Mała Akademia Swobodnego Wyrażania”. Środki na realizację otrzymali z programu „Równać Szanse” administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Oś ich działań dotyczyła wtedy głównie sztuki aktualnej i sylwetki współczesnego artysty. Zajmowali się designem, sztuką zaangażowaną społecznie, poznali różnorodne nurty, ruchy, gatunki artystyczne i środki wyrazu takie jak choćby performance czy instalacja. Odwiedzili Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a na podsumowanie „twórczych studiów” zorganizowali finałowy blok wydarzeń, w którym znalazły się między innymi: warsztaty dla nowomieszczan, projekcja dokumentacji filmowej, koncert „przetwórniowych” muzyków oraz wystawa prac na rynku nowomiejskim.

W 2019 otrzymali kolejną dotację z programu Równać Szansę na realizację Festiwalu Kultury Japońskiej „NATSU”. Pod ich inicjatywą podpisała się również Ambasada Japonii w Polsce od której otrzymali patronat honorowy. Był to bardzo intensywny czas, ale udało się!

W 2020 realizowali już 3 projekt „Przetwórnia – to jest dramat!”. Łatwo zgadnąć, że tym razem ich przygoda była ściśle związana z teatrem. Ten projekt miał być spełnieniem aktorskich ambicji, ale działanie według planu okazało się w tym roku prawie niemożliwe. Pierwszy lockdown uniemożliwił młodzieży przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami miasta w celu szukania historycznej inspiracji do scenariusza sztuki teatralnej, którą finalnie mieli wystawić. Scenariuszy powstało wiele, ale autorzy nie byli przekonani co do ich wartości – tak wygląda proces twórczy – niepewność, niezadowolenie… aż tu nagle pojawia się genialny pomysł w najmniej oczekiwanym momencie. Inspiracją do powstania „Uzdrowiciela” stała się historia nowomiejskiego zakładu wodoleczniczego „Marienbad”. Zakład założył w 1894r. lekarz dr Nelke i to jego osoba rozbudziła wyobraźnie młodych dramatopisarzy…

Dnia 25 października w Miejskim Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu „Uzdrowiciel”, relację na żywo z tego wydarzenia można było zobaczyć na projektowym fanpage’u Przetwórni. Nagranie jest również dostępne na Youtube.

Naszym koordynatorem jest Natalia Reszka.

 

Call Now Button
Skip to content