(56) 649 88 50 mck@mcknml.pl

Przestrzeń Gruzownia

Poławiaczka pereł

 

Wystawa inicjuje pierwszą z cyklu, ukazujących mój własny taniec z energią kobiecą. Perła jest tworem żywym, organicznym. Podobnie do istoty ludzkiej rodzi się, przez jakiś czas emanuje energią i blaskiem a potem umiera. Perła jest delikatna i reaguje z otoczeniem. Podczas kontaktu ze spoconą skórą ulega uszkodzeniu, traci swój blask. Perły należy odpowiednio traktować, lubią wilgoć, są naturalnie połączone z żywiołem wody. Perła w swej pierwszej warstwie znaczeniowej to czystość, niewinność i mądrość. Jednak reprezentuje również ciemność i głębię oceanu, a co za tym idzie sferę nieświadomości i instynktu, zwłaszcza w kontekście formowania się perły i jej narodzin. Perła jako byt magiczny, pomaga w samoakceptacji, budowaniu poczucia własnej wartości.

 

Dla mnie działanie, które zrealizuję podczas wernisażu, będzie ukłonem w stronę matriarchatu i symbolicznym przywracaniem równowagi pomiędzy kobiecym i męskim. Pozostałe prace, które znajdą się na ekspozycji, są niewielkich rozmiarów i stanowią wizualne uzupełnienie wideo oraz performance.

 

 

Kurator: Natalia Reszka

Ogólnopolska Wystawa Młodych Artystów Spójnia

Wernisaż wystawy: 17 stycznia 2020 (piątek), godz. 19.00
galeria „Przestrzeń Gruzownia”
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim

To, co łączy, jednoczy…

Zbliża się pierwsza odsłona Ogólnopolskiej Wystawy, która odbędzie się w Nowym Mieście Lubawskim. Spójnia jako pojęcie dotyka wielu aspektów zarówno fizycznych jak i metafizycznych, wystawa jest zatem połączeniem wizji 25 młodych twórców, oraz ich osobistej interpretacji danego zagadnienia. Wizja ta odnosi się do własnej analizy słowa. Bez ograniczeń do techniki ani formatu. Ciekawym aspektem jest to w jaki sposób uczestnicy wystawy podchodzą do idei. Prace razem stworzą nową odsłonę wizualną, poruszając temat jestestwa, bliskości, łączności, ogniwa, jedni, w kontekście wspólnotowym jak i jednostkowym. Młodzi artyści, studenci wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Łodzi, spotkają się razem w galerii ,, Przestrzeń Gruzownia’’. Wystawa opierać się będzie przede wszystkim na pracach multimedialnych pod opieką artystyczną dra Tomasza Wlaźlaka oraz mgr Natalii Reszka.

Artyści:
Magdalena Zwolińska, Weronika Jeziorska, Magdalena Skarbek, Anna Kiszkowiak, Marcelina Kilaszewska, Dawid Graboś, Martyna Nowicka, Beata Marchlewska, Beata Skrzoska, Weronika Kułakowska, Szymon Jankowski, Julia Gorzkiewicz, Jakub Karolewski, Ahemt Burbut , Katarzyna Pitek, Agnieszka Bonisławska, Ulyana Liolia, Ewa Bonisławska, Dominika Reszka, Marta Stepek, Katarzyna Gliwa, Natalia Reszka, Justyna Piotrowska, Tomasz Wlaźlak

kuratorzy: Ewa Bonisławska, Tomasz Wlaźlak
koordynator: Natalia Reszka

Krzysztof Osiecki Malarstwo

W sobotę 23 listopada odbył się wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Osieckiego. Ekspozycja składa się z 32 prac malarskich, których tematem przewodnim jest pejzaż, niekiedy lekko niedopowiedziany, niejednoznaczny, symboliczny. Wydarzeniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, gdyż w 2012 roku, wcześniejsza twórczość Krzysztofa wypełniła nowo-powstałą Galerię Przestrzeń Gruzownia, była to pierwsza indywidualna wystawa w piwnicy Miejskiego Centrum Kultury. Krzysztof, jako artysta niezależny, samouk tworzący w czasie wolnym od pracy i codziennych obowiązków inspiruje swoją determinacją i swobodą wyrazu. Zaszczepia w każdym ukrytym twórcy potrzebę samorozwoju i kontynuowania procesu, dodaje otuchy, nawołuje do włączenia się w artystyczną społeczność.

Nadejście wiosny to wspaniała okazja do celebracji rożnego rodzaje twórczości. Dnia 21 marca 2019 r., w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odbył się wernisaż 6. edycji wystawy twórców lokalnych. „ŚWIEŻE BO WIOSENNE”. Od 6 lat przyświeca ta sama idea – by nowomiejskim artystom dać możliwość publicznego wyrazu, oddać przestezn wystawienniczą twórcom, amatorom, profesjonalistom i rzemieślnikom. Tego rodzaju proces jest bardzo istotny, gdyż twórczość to rodzaj niewerbalnego dyskursu, a sam artysta jako alegoria mówcy potrzebuje przestrzeni, w której mowa ta wybrzmi. Istotą działań kreatorskich jest znalezienie odbiory by motywować, napędzać, kontynuować pracę nad wybraną dziedziną sztuki.

W galerii Przestrzeń Gruzowania mogli Państwo między innymi zobaczyć cykl prac malarskich pani Magdaleny Dudek. tryptyk malarski Krzysztofa Osieckiego, prace duetu Ewa Bonisławska – Dominika Reszka z pogranicza fotografii stylizowanej / fashion. Natalia Kaszubska daje odbiorcy również możliwość doświadczenia dźwięku za pośrednictwem autorskich utworów na fortepian, natomiast Mateusz Nastaj to „dokument” dyscypliny i warsztatowej zręczności. Tegoroczni twórcy: Domańska Anna, Dudek Magdalena, Bonisławska Ewa, Reszka Dominika, Górska Maria, Groszewski Maciej, Jankowski Szymon, Kaszubksa Natalia, Kowalewska Magdalena, Kulwicka Sylwia, Nastaj Mateusz, Osiecki Krzysztof, Piotrowska Justyna, Zaperty Anna.

1.03.2019 r. „FDM Underground” indywidualna wystawa prac Katarzyny Rumińskiej. Jest to cykl prac, na który składają się obrazy przestrzenne, obiekty, instalacje, tryptyki, dyptyki, instalacja interaktywna. Technik własna, połączenie druku 3D z rożnymi materiałami pozwala tworzyć obiekty ze styku sztuki i designu. Poszukiwania w obszarze sztuki nowych mediów, zainteresowanie przestrzenią, matematyką, sieciami neuronowymi, algorytmami i  grafami przyczyniły się do powstania prac.

Obiekty z mikro-przestrzennej siatki mają charakter refleksyjny, są próbą uchwycenia głębi i geometryzowania zastanej rzeczywistości. Wystawa jest kontynuacją pracy nad cyklem FDM. FDM Underground to poszerzenie cyklu o nowe obiekty i instalacje.

Prezentowane dzieła z założenia są małoformatowe, przewidziane do ekspozycji na wystawach oraz do funkcjonowania w przestrzeni codziennej jako designerskie dodatki wnętrz, a nawet jako modowe gadżety – 3D Bag

W piątek 18 stycznia 2019 r. o godz. 18 w Galerii Przestrzeń Gruzownia odbylą się wystawa Barbary Szewczych „Z ziemi łódzkiej do…”. Materiałami wykorzystywanymi przez artystkę często są odpady i plastikowe tworzywa. Jak pisze Szewczyk: „Od dwunastu lat mieszkam w Łodzi, która na przestrzeni wielu lat była kojarzona zarówno z przemysłem włókienniczym oraz filmowym, jak i ze zniszczeniem i degradacją”.

16.11.2018 r. odbyła się wystawa „Nowe Ciepło: CIĘŻKA ZIEMIA” – była to wystawa fotografii i nie tylko przedstawiające dawne i współczesne budownictwo wiejskie, które zaświadcza o historii naszego regionu.

Dnia 12.10.2018 r. w Galerii Gruzowania w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się wystawa fotograficzna Anny Ziętek pt. „Kobieta”. Wydarzenie przyciągneło wiele osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Oprawę muzyczną przygotowały: Natalia Kaszubkska (pianino) oraz Anna Witos (flet)

25.08.2018 r. Wystawa „Z ARCHIWUM NDK. BUDUJEMY OJCZYZNĘ ZASOBNĄ I KULTURALNĄ” została zorganizowania z okazji otwarcia zrewitalizowanego budynku Miejskiego Centrum Kultury. Manufaktura Zawodów Dawnych – galeria „Przestrzeń Gruzownia”

Call Now Button
Skip to content