Menu

A+ A A-

Zapraszamy na wystawę, koncert, projekcję filmów i wycieczkę rowerową! Wyróżniony

W imieniu Fundacji Wybudowania zapraszamy na piątą już edycję festiwalu sztuki współczesnej Nowe Ciepło w Nowym Mieście Lubawskim. W tym roku nadaliśmy festiwalowi podtytuł Budowa Systemem Gospodarczym. Rozumiemy go jako splot tematów architektury regionalnej, rozwoj i przyszłości małych miast i wsi, tego jak ludzie opanowują, przekształcają i zamieszkują świat daleko od centrum. Festiwal Nowe Ciepło: Budowa Systemem Gospodarczym to próba artystycznej wypowiedzi na temat polskiej kultury domów jednorodzinnych oraz społecznego fantazmatu domu zbudowanego własnymi rękoma. Celowo uciekamy z przedmieści na prowincję, gdzie ludzie także mieszkają, chcą mieszkać i budują na potęgę. Uważamy, że budówki i kostki polskiej prowincji domagają się przeniesienia artystycznie generowanej dyskusji o mieście i mieszkalnictwie do poziomu lokalnego: gęstego i nierozpoznanego przez sztukę współczesną.

Tegoroczne Nowe Ciepło zostało zbudowane z kilku elementów. Kluczowym jest piątkowa wystawa składająca się z czterech powiązanych spojrzeń na architekturę jednorodzinną i związane z nią zjawiska. Zobaczymy tam wybór zdjęć monumetnalnego cyklu "Zapis socjologiczny" jednej z największych polskich fotograficzek Zofii Rydet. Zaprezentowane także zostaną architektoniczne prace znanego rzeźbiarza spod Nowego Miasta, pana Józefa Daleckiego, który przez lata tworzył miniaturowe wariacje na temat znanych budynków w regionie.

Kolejną częścią wystawy będzie prezentacja ośmiu projektów artystycznych oraz związanych z architekturą krajobrazu i urbanistyką, które zostały wykonane specjalnie na Nowe Ciepło. Całą wystawę zepną nadesłane fotografie zwyciezców konkursu na najładniejszy dom jednorodzinny ziemi lubawskiej, który trwał przez całe wakacje w naszym regionie.

Po wystawie zapraszamy przed Miejskie Centrum Kultury, gdzie odbędzie się koncert dwóch zaproszonych zespółów.

The Pau /Toruń/
https://www.facebook.com/thepauMusic/
Pchełki /Toruń/
https://www.facebook.com/pchelkithefleas/

Zapraszamy!

Kolejnego dnia, w sobotę 24 IX od godziny 10:30 zapraszamy na wycieczkę rowerową śladami prac artystycznych przygotowanych na festiwal Nowe Ciepło.

Trasa:
Nowe Miasto -> Kamionki -> Kurzętnik -> Pacółtowo ->Mszanowo -> powrót do Nowego Miasta

Następnie, na zamknięcie festiwalu zapraszamy na godzinę 17:00 do MCK na pokaz filmów dotyczących wynalazków związanych ze sztuką budowlaną. Będzie kawa, ciastka i długie rozmowy o sztuce i architekturze.

Projekt zostanie w grudniu podsumowany katalogiem. Dlatego też gorąco zapraszamy do komentowania, wnoszenia pomysłów i krytyki. Nie bez powodu na plakacie Nowego Ciepła jako jednego z twórców umieściliśmy mieszkańca naszego regionu.

Artyści:
Karolina Balcer / Piotr Bujak / Mieszkańcy Regionu / Parque-no / Arek Pasożyt / Zofia Rydet / Dominik Stanisławski / Atelier Starzak Strebicki / Łukasz Surowiec / Tytus Szabelski
Kuratorzy:
Natalia Reszka / Marcin Zalewski

Organizator:
Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania

Organizacje wspierające:
Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Mieście Lubawskim / Fundacja im. Zofii Rydet / Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim / Muzeum Regionalne w Łąkorzu / Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Media

Więcej w tej kategorii: « INFORMACJE informacje dla tancerzy! »
Powrót na górę